CONSIDERATIONS TO KNOW ABOUT BADANIE OCT OKA

Considerations To Know About Badanie oct oka

Considerations To Know About Badanie oct oka

Blog Article

Podczas tomografii koherentnej lekarz widzi zarówno przednią, jak i tylną część gałki ocznej, w tym – umiejscowioną właśnie z tyłu plamkę żółtą.

Badanie OCT oka służy przede wszystkim do diagnostyki chorób siatkówki i nerwu wzrokowego. Wykorzystywane jest także do planowania i monitorowania write-upępu leczenia, a także do kontroli stanu oka u pacjentów z genetycznie uwarunkowanymi chorobami oczu.

Wskazane jest (szczególnie w przypadku pierwszego badania) wykonanie badania obu oczu, nawet jeśli objawy dotyczą tylko jednego oka. Patologie oczu często występują obuocznie, ale mogą mieć różny stopień zaawansowania.

Nie ma potrzeby aby zgłaszać się na badanie “na czczo”. Nie są potrzebne żadne inne przygotowania do badania. Prosimy o powstrzymanie się od makijażu okolic oczu.

Tomograf OCT wprowadza do oka wiązkę światła, która odbija się, informując lekarza okulistę o tym, gdzie położone particular są dane części narządu. Szczegółowa analiza check here współczynnika odbicia światła od kolejnych warstw siatkówki pozwala na wczesne zdiagnozowanie różnych patologicznych zmian zachodzących w rejonie siatkówki.

Poza tym, że jest to zupełnie nieinwazyjne badanie – co ma duże znaczenia dla pacjenta – z medycznego punktu widzenia pozwala na:

Tak właściwie nie ma potrzeby większego przygotowania się do tego badania. Dzięki temu, że jest ono całkowicie bezinwazyjne, to można wykonywać je w dowolnej chwili i do tego wielokrotnie. Z kolei, jeśli chodzi już o przygotowanie tuż przed badaniem, to pacjentowi podawane są krople do oczu, by powiększyć jego źrenice. Koniecznie powinien robić to okulista lub osoba, którą do tego wyznaczy.

Czy badanie OCT jest na NFZ? Można wykonać optyczną koherentną tomografię dna oka na NFZ, jeśli dana placówka ma podpisaną z funduszem umowę. Jeżeli chcesz skorzystać z nowoczesnej diagnostyki, umów się na konsultację z jednym z naszych specjalistów.

Badanie diagnostyczne OCT prowadzone jest z użyciem tomografu optycznego z trójwymiarowym obrazowaniem (np. RTVue-100 amerykańskiej firmy Optovue lub OCT 3D 2000 japońskiej firmy Topcon).

Badanie OCT ma szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób oczu, a także w monitorowaniu i ocenie skutków terapii. Z uwagi na to, że jest ono nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta, często wykorzystywane jest u dzieci, osób starszych, a także przy kontroli stanu pochodzących z genetycznych chorób oczu.

Badanie Angio OCT to nieinwazyjna metoda oceny naczyń i mikrokrążenia w siatkówce oka bez konieczności podawania kontrastu. Umożliwia wykrycie zmian zachodzących w drobnych naczyniach na najwcześniejszych etapach.

Lekarz za pomocą aparatu rejestruje przekrój wybranych aspectów oka przez kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Badanie wykonywane jest na siedząco.

U niektóry pacjentów droga odpływu płynu odżywczego z oka (tzw. cieczy wodnistej) może być utrudniona ze względu na budowę gałki ocznej. W sytuacji ograniczonego odpływu może dojść do gwałtownego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej oraz uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Badanie Angio-OCT jest bezbolesne, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. W przypadku dzieci uzależnione jest od współpracy dziecka w trakcie badania z osobą wykonującą.

Report this page